Filipini 8: Špansko-ameriška preteklost


Portugalski raziskovalec Ferdinand Magellan je leta 1519 odplul iz Evrope proti zahodu. Ni plul pod svojo zastavo, pač pa se je pridružil svojim nekdanjim nasprotnikom, Špancem. Njegova naloga je bila, da s štirimi ladjami obkroži svet, zavzame vse dežele, na katere bo naletel ter jih priključi Španiji in da domov pripelje čimveč dragocenega blaga, še posebno dišav, ki so takrat v Evropi imele posebno visoko ceno.
Skoraj leto dni je trajalo, da je našel pot okrog Južne Amerike skozi prelive med otoki Ognjene zemlje. Z dvema ladjama, ki sta mu ostali od prvotne flote, je Filipinske otoke dosegel leta 1521, slabih 30 let po odkritju Amerike in jih razglasil za del Španskega imperija. Ime so dobili po španskem kralju Filipu II.
Na tristoletno obdobje španske vladavine danes poleg značilne arhitekture v centru velikih mest razen dveh posebnosti ne spominja skoraj nič. Prva posebnost so imena in priimki domačinov. Nenavadno se sliši, da ljudje s tipičnimi tihomorskimi obrazi nosijo imena kot Francisco Rodriguez, Ferdinando Marcos ali Corazon Aquino.
Še bolj zanimivo pa je, da so prevzeli španske števnike, saj svojih pred kolonizacijo menda sploh niso poznali. Prav presenetljivo se sliši, ko med pogovorom domačinov, katerih jezik niti najmanj ne spominja na katerega od evropskih, kar naenkrat zaslišiš kakšen: "mil nueve cientos noventa y siete".
tekst: Janin
(se nadaljuje)